Державний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус» імені І. Г. Харитоненка Державної прикордонної служби України розміщується в чудовому архітектурному ансамблі, який є історичною пам’яткою ХХ століття.

 

     Ще в середині ХІХ відомий меценат і патріот, цукорозавдочик Іван Герасимович Харитоненко порушив клопотання перед урядом про відкриття у Cумах кадетського корпусу на 600 інтернів, для чого виділив 500 тисяч сріблом і власну ділянку землі в 50 гектарів, але на той час отримав відмову у проханні, і лише 28 грудня 1899 року було затверджено Положення Військової Ради про відкриття в Сумах Сумського кадетського корпусу. Будівлі корпусу були збудовані за 3 роки. Навчання в Сумському кадетському корпусі тривало до 1918 року.

      В грізні революційні роки в будівлях Кадетського корпусу розміщувались різні навчальні заклади, це і піхотні курси, і піхотна школа, і лише з 1927 року Сумська артилерійська школа, яка потім перетворена у відомий далеко за межами країни навчальний заклад – Сумське вище артилерійське командне двічі орденів Червоного Прапору  училище імені М. В. Фрунзе. За період існування навчального закладу проведено 110 випусків офіцерів (11 з них – національних), підготовлено понад 30 тисяч офіцерів. Понад 380 випускників стали генералами, 56 стали Героями Радянського союзу, а двоє, з них генерал-полковник Петров В.С. і генерал-полковник Кравченко А.Г. удостоєні цього звання двічі.

 

      З 1995 до вересня 2007 року – в цих приміщеннях навчав військовій справі офіцерів-артилеристів Військовий інститут ракетних військ і артилерії імені Б. Хмельницького Сумського державного університету, який було розформовано.

 

      З метою якісної підготовки кандидатів для вступу до вищих навчальних закладів і закладів інших міністерств (силових структур), надання державної допомоги у вихованні дітей-сиріт і дітей з багатодітних сімей 21 вересня 2007 року рішенням Сумської обласної ради був створений Комунальний заклад Сумської обласної ради ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою ім. І. Г. Харитоненка.

 

     Державний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус» ім. І. Г. Харитоненка створений відповідно до Указу Президента України від 08 вересня 2011 року №901/2011 «Про державний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус» ім. І. Г. Харитоненка».

 

      На підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 № 54-р навчальний заклад переданий до сфери управління Адміністрації Державної прикордонної служби України та має назву Державний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус» ім. І. Г. Харитоненка Державної прикордонної служби України.